top of page
bg2023.png

FALL 2024/2025

Daytime Programming

Recital Programming Ages 2.5-4 

Runs September-June

Tuesday 9:30am-11:00am

Tot Ballet & Art 

Thursday 9:30am-11:00am

Tot Hip-hop & Art

8 Week programming $99+ tax

Tuesday 10:30am-12:00pm

Ages 12month-18months

Parent & Baby Creative Movement & Art

Thursday 10:30am-12:00pm

Ages 18months-24months

Parent & Tot Creative Movement & Art

Evening & Weekend

MONDAY

Dance & Drama

Ages 3-5 Kinder Dance 6:00pm

Ages 6-10 Jazz/Hip-hop 7:00pm

Ages 6-10 Musical Theatre 7:00pm

Ages 9-16 Musical Theatre 8:00pm

Ages 8-13 Contemporary 8:00pm

 

ART Classes

Ages 3-5 Messy Hands Art 5:00pm

Ages 5-8 Drawing and Sketching 6:00pm

Ages 7-16 Art on Stage 7:00-8:30pm

Competitive Teams:

Team Turquoise 5:30pm-7:00pm

Team Diamond 6:00pm-8:00pm

Ruby/Diamond/ Amethyst/Emerald Ballet 8pm

THURSDAY

Dance and Drama

Ages 3-5 Kinder Acro 5:15pm

Ages 5-8 Acro 5:15pm

Ages 4-6 Ballet 6:15pm

Ages 9-16 Jazz 6:15pm

Ages 9-16 Acro 7:15pm

ART classes

Ages 7-15

Project runway- Sewing/Design 5:30-7:00pm

Ages 18+ Adult Art Program 7:30pm

Competitive Teams

Team Sapphire 5:15pm-7:15pm

Audition Program:

Neverland Ballet Production 7:15-9:00pm

SUNDAY

Dance And Drama

Ages 3-5 Kinder Ballet 10:30am

Ages 5-8 Jazz/Hip-hop 11:30am

Ages 9-16 Acro/Tumbling 11:30am

Adult 17+ Tap 11:30am

Ages 9-14 Drama/Script Writing 12:30pm

Ages 8-12 Modern/Lyrical 12:30pm

Audition Productions:

Ages 7-16

Maleficent Dance Production 12:30pm-2:00pm

Ages 7-16

Into the Woods Theatre Production

2:00pm-4:30pm

TUESDAY

Dance & Drama

Ages 5-8 Ballet 5:15pm

Ages 5-7 Hip-hop 5:15pm

Ages 9-16 Hip-hop 6:15pm

Ages 5-8 Acro 6:15pm

Ages 5-8 Musical Theatre 7:15pm

Ages 9-16 Tap 8:15pm

ART classes

Ages 3-5 Kinder Art 5:15pm

Ages 5-8 Mixed Media 6:15pm

Ages 9-13 Mixed Media 7:15pm

Competitive Additional Teams

Lyrical Extended Line 5:15pm-5:45pm

Acro Team 5:45pm-6:45pm

Contemporary team 6:45pm-7:15pm

Hip-Hop JR team 7:15pm-7:45pm

Jazz Extended Line 7:15pm-7:45pm

Hip-hop Team 7:45pm-8:15pm

Musical Theatre team 8:15pm-8:45pm

FRIDAY

SOLOS, DUETS, TRIOS, SMALL GROUPS

COMP TEAMS 5-8PM

Adult Classes

Friday Night Fight Night- Kickboxing Ages 17+

7:30pm

PRODUCTIONS

Audition Productions:

THURSDAY

Ages 7-16

Neverland Ballet 7:15pm-9:00pm

SUNDAY

Ages 7-16

Maleficent Dance Production 12:30pm-2:00pm

Ages 7-16

Into the Woods Theatre Production

2:00pm-4:30pm

WEDNESDAY

Dance and Drama

Ages 9-16 Drama 7:15pm

ART classes

Ages 7-14 Drawing & Sketching 5:15pm

Ages 6-9 Mixed Media Art 6:15pm

Ages 10-16 Mixed Media Art 7:15pm

Competitive Team

Sapphire Ballet 5:15pm

Team Emerald 5:15pm-7:15pm

Amethyst Ballet 6:15pm

Ruby POINTE 6:15pm

Team Amethyst 7:15pm-9:15pm

Team Ruby 7:15-9:15pm

Diamond/Emerald Ballet 7:15pm

SATURDAY

Dance and Drama

Ages 4-6 Ballet 9:30am

Ages 3-5 Kinder Hip-hop 9:30am

Ages 9-14 Artistic Gymnastics/Acro 9:30am

Ages 7-10 Ballet 10:30am

Ages 5-8 Hip-hop 10:30am

Ages 5-8 Artistic gymnastic/Acro 10:30am

Ages 7-10 Jazz 11:30am

Ages 3-5 Kinder Theatre 11:30am

Ages 11-16 Ballet 12:30pm

Ages 6-11 Tap 12:30pm

Ages 5-8 Ballet 12:30pm

ART Classes

Ages 5-8 Drawing & Sketching 9:30am

Ages 3-5 Messy Hands Sensory Art 10:30am

Ages 9-13 Mixed Media 11:30am

Ages 7-16 Project runway- Sewing/Design

12:30-2:00pm

ADULT CLASSES

Friday Night Fight Night- Kickboxing 8pm

Adult Tap 17 Sunday 11:30am

Ballet Private classes available upon request

Adult Art Classes Thursday 7:30pm

Private Art Classes available upon request

bottom of page